Masáž proti celulitidě a formovíní postavy

Pojem celulitida (cellulitis) zná dnes snad každá dívka a žena. Označuje se tak stav kůže, kdy jsou na určitých partiích těla vidět hrbolky, dolíčky a nerovnosti. Tyto neestetické tukové útvary vytváří na kůži tvz.pomerančový efekt a vzniká tvz.pomerančová kůže. Odborný název je deratopanniculosa neboli lipohypertrofie (zbytnění tukových buněk).

V dnešním moderním světě, který lpí na estetice a perfektním vzhledu, se celulitida stává doslova strašákem ženského světa.

Velkou pozornost jí věnují nejen ženy samy, ale především média, farmaceutický a kosmetický průmysl, masážní salony, fitcentra a různá centra estetiky.

Zde jde převážně o zájem z pohledu estetiky a krásy.

Z hlediska zdravotního dnes celulitida zajímá také gynekology - kvůli hladinám hormonů, lymfology - vzhledem k oslabené funkci lymfatického systému, Flebology - vzhledem k žilní problematice, plastické chirurgy - vzhledem k operativním zákrokům  v problematických partiích, psychology - vzhledem k nízkému sebevědomí a nelásce některých  žen ke svému tělu apod.

Zájem o celulitidu je tedy opravdu obrovský a každá žena se zajímá hlavně o to, zda ji má a pokud usoudí či zjistí že ano, tak jak se jí může co nejrychleji zbavit.

Důvodem velkého rozšíření celulitidy mezi ženami různého věku i různé národnosti je především zvýšený příjem hormonů, hlavně ženského ,,těhotenského"

progesteron

Užívání hormonální antikoncepce, nevhodné stravovací návyky, konzumace masa z průmzslových chovů, kde jsou zvířata dokrmována různými hormony, nedostatečný pitný režim, sedavé zaměstnání,  málo pohybu během dne, těsné oblečení a psychické stresy - to jsou faktory, které celulitidě velmi nahrávají.

 
 
Proč vzniká celulitida?

Tkáňové vazivo u žen není tak pevné a je celkově povolenější než mužské.

Kolagenně-elastická vlákna probíhají u žen souběžně, takže tukové buňky jsou při tlaku vypuzovány vzhůru.

Tukové buňky, které se usazují v podkoží, zvětšují postupně svůj objem a protože nemají dostatek místa, tak tlačí na horu a vzniká kosmetický efekt tvz. pomerančová kůže.

Vlivem hormonálních změn se oslabuje čistící funkce lymfatického systému a tukové buňky na stehnech a hýždích na sebe začnou vázat odpadní látky, kterých se tělo nedokázalo zbavit.

Pokud se zbytnělé tukové buňky tlačí nahoru, stlačují se také krevní kapiláry, Zhoršuje se zásobování buněk a v mezibuněčném prostoru se hromadí tkáňová tekutina. V zniká poté pocit tlaku a otoku, poškozuje se žilní funkce a funkce mizních cév. V tomto stadiu to je ale již zdravotní problém  a žena s těmito problémy by rozhodně měla navštívit svého lékaře a podstoupit případně také vyšetření lymfatického systému u lymfologa.

Celulitida velmi úzce souvisí i s lymfatickým systémem.

 

 

 

Celulitidu dělíme na čtyři stupně :

První stupeň : Změny na kůži jsou vidět jen při kompresivním Pinch testu.

Druhý stupeň tzv.manekýnské stádium : Nerovnosti na kůži jsou nejčastěji na zevní straně stehen a vidíme je při napnutí svalu, sezení na tvrdé podložce, nebo při ostrém bočním osvětlení.

Při prvním a druhém stupni stačí obvykle úprava pohybového a stravovacího režimu + masáže proti celulitidě nebo lymfatické masáže.

Třetí stupeň : Nerovnosti jsou vidět za jakéhokoliv osvětlení, vsedě, ve stoje i v lehu.

Vyžaduje komplexní a dlouhodobější péči - masáže proti celulitidě, lymfatické masáže úpravy stravy, pitného režimu, pohybovou aktivitu, masážní přípravky proti celulitidě, relaxaci, správné dýchání, sebelásku.

Čtvrtý stupeň : Hrubé velké projevy nerovností na kůži, většinou bohužel nastává nevratné poškození. Jde převážně o velkou gynoidní nadváhu - tuk se hromadí v podbříšku, bocích, hýždích, stehnech. Nutnost lékařského vyšetření a následné spolupráce klientky s lymfologem, obezitologem a případně plastickou chirurgií.

Jak vyzrát nad celulitidou :

- Pohyb

- Zdravá a energeticky bohatá strava - nikdy nedržte různé módní diety a dlouho nehladovějte, neboť tím vystavujete své tělo stresu, zpomalujete     metabolismus a oslabujete imunitní systém. 

- Správný pitný režim

- Správné dýchání

- Masáže proti celulitidě nobo lymfatické drenáže

- Vhodné kosmetické prostředky, samomasáže

- Nošení volnějšího oblečení a prádla

- Relaxace, odpočinek, spánek

- Pozitivní přístup, sebeláska

  Kontraidikace:

- Infekční onemocnění, záněty, pooperační stav

- Kožní problémy, otevřené rány, modřiny, popáleniny

- Křečové žíly a cévní onemocnění

- Těhotenství

- Menstruace