Kineziotaping

 

Kineziotaping :

 

 Kinezotaping též kineziologické tejpování pochází od slova kineze - pohybovat. Vsoučasné době zažívá tato technika bouřlivý nárůst ve všech oblastech sportu, regenerace a rehabilitace.

Kineziotaping vyvinul v 70.letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase.

Zkoumáním nalepováním pružných pásek na kůži zjistil, že při sportovních výkonech dochází k menší  úrazovosti a naopak přetížený svalový a kosterní systém je odlehčen. Dochází k normalizaci svalového napětí a zároveń ke zlepšení funkce krevního a lymfatického oběhu.

Důslednou aplikací tejpu vytvořil techniku použitelnou nejen pro sportovce, ale také pro doléčení úrazů, rexeneraci a rehabilitační činnost.

Nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kuži se pokožka zvlní a tím je umožněn zvýšený trvalý průtok krve i lymfy.

Prodlužuje se uvonění svalů, učinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.

Na rozdíl od konvenčních sportovních tejpů, které slouží k omezení nebo upnému znemožnění pohybového stereotypu, neomezuje kineziotaping hybnost.

Z těchto důvodu používá tuto techniku stále více masérů, fyzioterapeutů i lékařů.

Kineziotape je vytvořen na bavlněné bázi a svojí pružností a celkovou charakteristikou odpovídá povaze lidské kůže.

Lepidla používaná při výrobě současné generace kineziotejpů již nevyvolávají alergické reakce a mohou tedy být nalepeny i několik dní.

Kineziotapink je velice funkční při doléčení či udržení odblokovaného místa uvolněném stavu.

Užití kineziotapingu po úrazech výrazně urychluje léčení.

Různými korekcemi odlehčují tejpy svalovou zátěž. Ligamentózní tejp stabilizuje jednotvivé vazy. Svalový tejp zvyšuje trvalý průtok krve i lymfy.

Lymfatická technika zamezuje opakované tvorbě lymfedémů. Zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových šlach a všemožných namožení. Vynikajících výsledků se dosahuje při bolestech velkých kloubů. Při korekci jizev , nebo místa jizvy strečováním okrajů teipů uvolňujeme a odstraňujeme  jak jizvy přirostlé k podkoží , tak jizvy keoidní  (vystouplé). Technika mechanické  korekce zlepšuje postavení svalů, kloubů a kostí po úraze, namožení, nebo při sportovním výkonu. Fasciová technika normalizuje svalové napětí. Při chronických bolestech je možné tejp po malé přestávce opakovat.

Uplatnění kineziotapingu :                                          

- při bolestech páteře , kloubů, šlach a svalů                                                 

- při sportu                                                                                                  

- prodlužuje účinky masáží                                                                          

- vyrovnává nesprávné držení těla

Kontraindikace :

- Alergická reakce na tejp

- poranění kůže

- kožní problémy - lupénka, exémy, plísně